Başkan Genç'ten Canlı Hayvan Pazarı Hakkında Açıklama

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç son günlerde ülkemizde SAT 2 serotipi görülmesi nedeniyle Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarının tedbir amaçlı kapatıldığını bildirdi.

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın bakanlığımızın aldığı kararlara uymasının süreç riskini en aza indireceğini belirterek açıklamasında: “Bahar dönemi aşılaması tamamlanana kadar ülkemizdeki 81 ilin tamamında hayvan hareketleri durdurulmuş durumda. Şap hastalığının çok hızlı yayılan bir hastalık olması nedeniyle aşılamalar bitene kadar alınan karantina kararları, sevkiyatların durması tüm hayvanların olduğu yerde kalması yerinde bir karar olmuştur. Çünkü hayvan hareketliliği olduğu sürece bu hastalık çok hızlı yayılmaya devam edecektir. Bu hastalık ekonomik kayıplara neden olan bir enfeksiyondur. Bu sürecin en hızlı şekilde atlatılması için Tarım ve Orman Bakanlığının aşı takvimine uyulması önem arz etmektedir.

Salgın hastalıklarının en çok yayılım gösterdiği yerler hayvanların toplu halde bulunduğu yerlerdir. Bu nedenle hem salgın hem de salgın sonrası tüm üreticilerimiz hayvan hareketlerinde hijyen ve dezenfeksiyona dikkat etmelidir. Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Borsamızda tüm hayvan hareketleri pazar girişinden itibaren dezenfeksiyon ünitesinden başlayarak barınma, alım- satım süreçleri boyunca sağlık ve hijyen açısından kontrol altındadır. Hayvan pazarımızda paraziter yönden ilaçlama ve hastalıklar yönünden de dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır. Alıcı ve satıcılarımız veteriner hekim kontrolündeki Canlı Hayvan Borsamızda karantina sonrası gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirler.” İfadelerine yer verdi.

Haber Tarihi : 13.03.2023 13:11:44

Facebook'ta Paylaş Tweetle

Sakarya Ticaret Borsası’nda Yılın İlk Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı Yapıldı.

Sakarya Ticaret Borsası’nda Yılın İlk Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı Yapıldı.

Sakarya Ticaret Borsası’nda Yılın İlk Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı Yapıldı. - 31.03.2023

Sakarya Ticaret Borsası 3. ve 5. Meslek Komitelerinde faaliyet gösteren üyeleriyle bir araya geldi

Sakarya Ticaret Borsası 3. ve 5. Meslek Komitelerinde faaliyet gösteren üyeleriyle bir araya geldi

Sakarya Ticaret Borsası 3. ve 5. Meslek Komitelerinde faaliyet gösteren üyeleriyle bir araya geldi - 23.03.2023

Başkan Genç Dünya Su Gününü Kutladı

Başkan Genç Dünya Su Gününü Kutladı

Dünya Su Günü - 22.03.2023

Başkan Genç; Toprağı ve İnsanımızı Koruyalım
STB'nin Yardım Tırları Yola Çıktı