Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç Tarım Sektörü toplantısında sorunları dile getirdi.

Tarım Ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin Tarım Sektörü Temsilcileri ile bir araya geldiği Toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç, Meclis Başkanı Bekir Uztürk, Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri katılım sağladı.

Ülkenin geleceği ve kalkınmasında büyük önem taşıyan tarımın konuşulduğu toplantıda sorunlar ele alınarak çözüm yolları arandı.

Tarımda yaşanan sorunlardan bahsetmek üzere söz alan Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen tarım ve orman alanlarındaki düzenlemeleri içeren kanunla; tarım alanında arz ve talep durumuna göre üretim gerçekleştirilmesi ve kaynakların sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde verimli kullanılması husussunda önemli bir adım atılmıştır.“İnşallah Bakanımız tarafından devrim olarak nitelendirilen bu kanun tarım sektörümüz için reform olur”dedi

 

Gübre Takip Sistemi Yaşanan Sorunlar

Başkan Mustafa Genç ülkemizde terörle mücadele kapsamında El Yapımı Patlayıcı (EYP) yapımında kullanılan ve kullanılması muhtemel gübrelerin denetlenmesi ve kontrol altına alınmasının son derece önemli ve gerekli bir uygulama olduğunu belirterek “ Ancak tebliğin çıkış noktası EYP yapımında kullanılan nitrat bazlı gübrelerin takip edilmesi olmasına rağmen yönetmelik tüm gübreleri kapsayacak şekilde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Sorunun ayırt edilmesi ve asıl amaca uygun uygulamanın icra edilmesi için tebliğden EYP kapsamına patlamayla alakası olmayan üre ve amonyum sülfatın patlayıcı özelliği olmayan diğer gübrelerin bu tebliğden çıkartılması önem arz etmektedir. Bu uygulama ile çiftçiye ekstra yük oluşturmaktadır.” dedi.

 

Tüccarın Bağ-Kur Kesinti Sorunu

Müstahsil makbuzu üzerinden kesilen Bağ-Kur Çiftçi Tevkifatı kesinti siteminde tüccarın üzerindeki yükün kaldırılmasını dile getiren Mustafa Genç Tarım Bağ-Kur sigortası kapsamındaki prim borcu olan çiftçilerden müstahsil makbuzu ile alım yapan tüccarlar, çiftçinin Bağ-Kur prim borcuna mahsuben %1 oranında prim kesintisi yaparak Sgk’na ödeme yükümlülüğündedir. Tüccarlar üzerinden %1 oranındaki Tarım Bağ-Kur sigortası borçlarına mahsuben kesinti yapılarak ödeme yükümlülüğünün kaldırılması gerekmektedir.” Dedi.

 

Son olarak tarım arazilerinin doğal afetler olağanüstü haller dışında kamu yararı ilkesi de dâhil olmak üzere tarımsal üretim dışına hiçbir gerekçeyle çıkarılmaması gerektiğinin altını çizen Mustafa Genç genel yapısı ile sosyal ve ekonomik açıdan stratejik öneme sahip tarımın ve toprağın korunmasında herkese önemli görevler düştüğünü ifade etti. 

 

Sakarya Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısı’nın ardından STB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile birlikte Sakarya Büyükşehir Belediyesi Seracılık ve Mükemmeliyet Merkezi ve ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlayan STB Üyesi Durak Fındık Entegre Fabrikasını ziyaret etti. Ziyaretler sonrasında Bakan Kirişci çiftçilerle iftar sofrasında buluştu.

 

 

Haber Tarihi : 06.04.2023 17:00:45

Facebook'ta Paylaş Tweetle

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç Tarım Sektörü toplantısında sorunları dile getirdi. Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç Tarım Sektörü toplantısında sorunları dile getirdi.
Sakarya Ticaret Borsası 79. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurul’una Katıldı

Sakarya Ticaret Borsası 79. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurul’una Katıldı

Sakarya Ticaret Borsası 79. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurul’una Katıldı - 01.06.2023

Mustafa Genç’in Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları Tebrik Mesajı

Mustafa Genç’in Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları Tebrik Mesajı

Mustafa Genç’in Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları Tebrik Mesajı - 29.05.2023

Mustafa Genç 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı Kutladı

Mustafa Genç 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı Kutladı

Mustafa Genç 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı Kutladı - 18.05.2023

Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Park ve Pazar Yeri 21.05.2023 tarihinde hizmet vermeye başlayacak.

Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Park ve Pazar Yeri 21.05.2023 tarihinde hizmet vermeye başlayacak.

Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Park ve Pazar Yeri 21.05.2023 tarihinde hizmet vermeye başlayacak. - 17.05.2023

Başkan Genç'ten 1 Mayıs Kutlama Mesajı

Başkan Genç'ten 1 Mayıs Kutlama Mesajı

“Alın teri ve emek en yüce değerdir” - 02.05.2023