Ana Sayfa > KURUMSAL > Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

Adem Sari Baskanin Mesaji

Gelecek İçin Ufkun Ötesini Görmek Gerekir

Sakarya’’nın sahip olduğu ekonomik büyüklük, Türkiye’nin kurulan ilk on borsasından birinin bu kentte kurulmasına vesile olmuştur. Borsamız 18 Nisan 1925 tarihinde Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal ve kabine üyesi 11 bakanın kararı ile kurulmuş ardından, 1929 yılındaki dünya ekonomik buhranının Türkiye’yi de etkilemesi üzerine devletin almış olduğu tedbirler doğrultusunda pek çok borsa gibi kapatılmıştır. 

Serbest piyasaların önemli kurumlarından biri olan Ticaret Borsaları alıcı ile satıcıyı bir araya getirmeyi, fiyatların serbest rekabet ortamında oluşmasını sağlamaktadır. Bu amaçla 1957 yılında Ticaret Bakanlığının onayı ile tekrar kurulan borsamız günümüzde 1050 üyesine 20 personeliyle merkezimizin yansıra Hendek, Karasu, Kocaali ilçelerindeki tescil büroları ve mobil tescil uygulamasıyla hizmet vermektedir. 

Borsamızın kurum kültürünün temelleri üye odaklı bir şekilde hareket ederek, hizmet süreç ve proseslerinde maksimum verimliliği sağlama yönelimlidir. Bu süreçte yönetim biliminin evrensel çağdaş prensiplerini temel alarak kalite standartlarını hedefleyip, kurum içi işleyişte tüm süreçleri çağın gereklerine ve üye ihtiyaçlarına uygun hale getirmek istenmektedir. Hizmetlerin sunumunda yasalarin belirlediği çerçevenin yanında adalet, şeffaflık ve etkililik merkeze alınmaktadır. 
Borsamızda sadece kanunlarla verilen tescil muamelat gibi kamu hizmetleri değil, üye memnuniyetinin arttırılmasına yönelik stratejik destek hizmetlerde verilmektedir. Üyelerimizin kurumsal kapasitelerinin gelişmesine katkı sağlayacak danışmanlık, iş geliştirme, eğitim hizmetleri gibi stratejik faaliyetler oldukça önemsenmektedir.

Borsamızda kurumsallaşma süreci 2008 yılında uygulamaya başladığımız ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği akredite borsa belgesini almamızla başlamıştır. Akabinde alınan ISO 10002 ve ISO 27001 yönetim sistemleri hizmet süreçlerimizin iyileştirilmesinde ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasında yol haritamızı belirleyen kılavuz niteliği taşımaktadır. Borsamız TOBB çatısı altında A kalite hizmet belgesine sahip sayılı borsalar içerisinde yer almaktadır.

Sakarya Ticaret Borsası geçmişten günümüze başarılı projelere imza atmıştır. İlk projemiz ilimizde gıda sektörünün ihtiyacı olan tam donanımlı “Adapazarı Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı’nı kurmak olmuştur. Laboratuvarımız toksin, kimya, mikrobiyoloji, bölümlerinden oluşmakta, 150 farklı parametrede analiz yapılmaktadır. Analiz sayısı müşteri taleplerine göre sürekli değişmekte ve analiz sonuçlarımız uluslararası düzeyde kabul görmektedir. 

İkinci önemli projemiz Alan cuma mevkiinde padokları, sosyal tesisi, karantina ahiri, müzayede salonundan oluşan modern bir teknoloji ile donatılmış Canlı Hayvan Borsasını ilimize kazandırmak olmuştur. 

Üçüncü ve projemiz Sosyal Sorumluluk Politikamız çerçevesinde Engelli ve Otistik çocukların eğitimine yönelik Spor kompleksi, hayvanat bahçesi ve aile merkezinden oluşan Sakarya Ticaret Borsası özel eğitim merkezini çocuklarımıza armağan etmek olmuştur. Günümüzde kurumları değerli kılan ve fark yaratan artık sadece ürettikleri mal ya da hizmetin kalitesi değil topluma kazandırdıkları değerlerdir. Bu yüzden gönüllülük anlayışı ile yürüttüğümüz bu projeyi örnek oluşturması için önemsemekteyiz.  

Bu şehrin emanetçileri olarak, geleceğimize yön vermek için kurumsal gelişim, tarımda sürdürülebilir kalkınma, sosyal etkinlik verimlilik odaklı projelere imza atılması gerekmektedir. Borsamız üzerindeki bu sorumluluğun gerekliliklerini yerine getirmek için özverili ve planlı hareket ederek hizmet amaçlı yatırımlarla ilin ve üyelerinin gelişmesine katkı sağlamaktadır.
Borsamızın paydaşları için değer yaratma vizyonu ve üyeleri için etkili çözümler üretme misyonu doğrultusunda yol haritamızı belirlemiş durumdayız. Yol haritamızda Borsa hizmetlerine yönelik memnuniyetlerinde süreklilik sağlanması, sektörel sorunları çözmeye yönelik politikaların geliştirilmesi, Ar-Ge ve Proje faaliyetleri, lisanslı depoculuğun ilimize kazandırılması, yerel ve bölgesel kalkınma odaklı plan, proje ve işbirliği imkânlarının geliştirilmesi gibi projeler önceliklerimiz arasında bulunmaktadır. 

Mustafa Kemal Atatürk‘ün dediği gibi “Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi kâfi değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi gerekir” bizlerde bu öğreti doğrultusunda Sakarya Ticaret Borsasını ilin vazgeçilmez aktörü olarak konumlandırmak için var gücümüzle çalışacağız bunun azmi ve kararlılığı içindeyiz. 

Borsa Şikayet Hattı: 0533 151 52 90

Adem Sarı  
Sakarya Ticaret Borsası 
Yönetim Kurulu Başkanı