Ana Sayfa > BORSALAR > Borsaların Görevleri

Borsaların Görevleri

5174 Sayili Kanun'a göre;


Borsaya dahil maddelerin, borsada alim-satimini tanzim ve tescil etmek, günlük fiyatlarini usulü dairesinde tespit ve ilan etmek, alici ve saticinin teslim, tesellüm ve tediye bakimindan vecibelerini, her tipin asgari vasiflarini ve muamelelerini tasfiye sartiyla fiyatlar üzerine müessir sartlari, ihtilaf usulünde ihtiyari tahkim usullerini gösteren ve Türkiye Ticaret ve Sanayi Odalari ve Borsalari Birligini tasdikiyle tekemmül eden genel kaide ve hükümler vücuda getirmek.Yurt içi ve yurtdisi borsa ve piyasalari takip ederek fiyat haberlesmesi yapmak.

 

Borsaya dahil maddelerin tiplerini ve vasiflarini tespit etmek üzere laboratuar ve teknik bürolar kurmak ve kurulmuslara katilmak, borsaya ait örf ve adetleri tespit ve ilan etmek, sair mevzuatla ve Sanayi ve Ticaret Bakanliginca verilecek görevleri yapmak borsamizin genel islevleri arasindadir.

 

Sakarya  Ticaret Borsasi, gelistirdigi modern satis sistemi ile üretici ve tüccari karsi karsiya getirecek açik
artirma usulü satis isleminin yapilmasini saglamaktadir. Bu satis sistemi ile olusturulan pazarda, fiyatlarin analizleri de ticaretin hareketliliginde önemli rol oynamaktadir.