Sakarya’da Unutulmaya Yüz Tutmuş Zanaat Süpürgecilik

Sakarya’nın en eski zanaatlardan biri olan süpürgecilik, teknoloji ve ilgisizliğin kurbanı oldu. Yüzlerce dükkandan binlerce kişinin ekmek kapısı olan süpürgecilik bitme noktasına geldi. Sakarya’da unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında bulunan süpürgecilik, süpürge borsasında kısıtlı zanaatkar ile ayakta durmaya çalışıyor. İl genelinde en genci 50 yaşında olan yaklaşık 70 süpürge ustası mesleklerinin son günlerini yaşıyorlar.

50 yıllık süpürge ustası, Sakarya Ticaret Borsası Yönetim kurulu Üyesi Nihat Yılmaz, süpürge imalatının baba mesleği olduğunu belirterek, "babadan devraldığım bu mesleği 50 yıldır sürdürüyorum. Süpürgecilik bir tutkudur, bir hastalıktır. Süpürgenin kılçığı insana değdi mi o mesleği ölmeden bırakamıyormuş, atalarımızın bize söylediği sözlerdir bu sözler. Bizler bu mesleği Allah ömür verdiği sürece devam ettireceğiz. Şu anda süpürgecilik yavaş yavaş bitiyor ve kaybolmaya yüz tutmuş bir meslek haline geldi. Ama bizler mücadelemizle bu mesleği yaşatmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Sakarya Ticaret Borsası'nın süpürgenin coğrafi işaret belgesini aldıklarını açıklayan Yılmaz, şöyle konuştu: "Artık süpürgelerimiz Türkiye’de ve dünyada Sakarya süpürgesi olarak tanınacak ve yurt dışına da Sakarya süpürgesi olarak gidecek.  Bu konuda süpürge mesleğinin ve sömürgeciliğin devam etmesi için devletimizin yardımını istiyoruz. Türkiye’deki belediyeler süpürge kullanıyor ve bizlerde organik olarak saplı süpürge yapıyoruz. Eğer belediyeler bizim yaptığımız süpürgelerden alıp kullanırlarsa süpürge mesleği ve süpürgecilik tekrar o eski güzel günlerine döner. Zaten her şeye devlet destekleme veriyor ama bizim köylünün ektiği süpürge otuna destekleme vermiyor. Bizler zaten zor geçinen esnaflarız. Bu meslek kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere girdi" dedi.

Süpürgeci imalatçısı Mustafa Şahin'de devletin yardım etmesini istediklerini belirterek, "Türkiye de bir sürü marketler var ve bu marketler birer süpürge alsa bizler süpürgeciler olarak biraz olsun kalkınırız ve ayakta dururuz. Zaten artık çırak ve kalfa yetişmiyor, çünkü süpürgecilik bitiyor ve çırak kalfa gelmesi mümkün değil. Bizler süpürgecilikte son ustalarız. Bizler bu mesleğin son ustalarıyız artık bizlerden geçti ve el mesleği olan süpürge mesleğinin yaşatılması için Devletin yardımcı olması gerekiyor" dedi.

Son süpürge ustalarından Sebahattin Çetinkaya ise "ben bu mesleği kırk yıldır yapıyorum. El sanatı süpürgecilik mesleği bitmek üzere.Bizler bu zanaatın sürmesi için devletin bu işe el atmasını istiyoruz. Bu mesleğe artık çırak yetişmiyor ve gelmiyor bile. Bizler bu mesleğin son ustalarıyız. Bu mesleğin yürütülmesi gerek ve bu konuda yetkililerimizin bu mesleğe sahip çıkması gerekiyor."

 

Haber Tarihi : 14.06.2019 16:02:04

Facebook'ta Paylaş Tweetle

STB'den Ünye ve Fatsa Ticaret Borsalarına Ziyaret

STB'den Ünye ve Fatsa Ticaret Borsalarına Ziyaret

Samsun'daki ziyaretlerine Ünye ve Fatsa Ticaret Borsaları ile devam - 20.07.2019

STB'den Samsun TSO Ziyareti

STB'den Samsun TSO Ziyareti

Sakarya Ticaret Borsası Samsun ziyaretlerine - 20.07.2019

Yaşanan Sel Felaketi Sonrası Başkan Adem Sarı'dan Açıklama

Yaşanan Sel Felaketi Sonrası Başkan Adem Sarı'dan Açıklama

Kocaali ve Düzce de yaşanan sel felaketinin ardından yaşanan afetle ilgili şu açıklamalarda bulundu - 19.07.2019

STB'den Samsun Ticaret Borsası Ziyareti

STB'den Samsun Ticaret Borsası Ziyareti

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı ve - 19.07.2019

Başkan Adem Sarı'dan 15 Temmuz Mesajı

Başkan Adem Sarı'dan 15 Temmuz Mesajı

15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin 3. Yıldönümünde; Unutmadık, Unutturmayacağız - 15.07.2019