Trabzon Ticaret Borsası İle Kardeş Borsa Protokolü İmzalandı

Sakarya Ticaret Borsası (STB)ile Trabzon Ticaret Borsası (TTB) arasında  “Kardeş Borsa” Protokolü imzalandı…

TOBB Oda/Borsa Akreditasyon çalışmaları kapsamında karşılaştırmalı performans değerlendirmeleri yapmak, bilgi ve tecrübe alışverişini arttırmak, ortak projeler yürütmek ve hizmet kalitesini arttırmak amacıyla birlik ve beraberlik adına Trabzon Ticaret Borsası (TTB) ile Sakarya Ticaret Borsası (STB) yöneticileri arasında “Kardeş Borsa” Protokolü imzalandı.

İmza törenine Sakarya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Avni Uçar, Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ve her iki borsanın Yönetim Kurulu Üyeleri katılım sağladı.

İşbirliği imza töreninde konuşan  Sakarya TB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin Oda ve Borsaların iş dünyası nezdindeki saygınlığının artırılması, sunulan hizmet türlerinin genişletilmesi, hizmet kalitesinin iyileştirilmesi Trabzon Ticaret Borsası ile yapmış olduğumuz Kardeş Borsa Protokolü ile özellikle fındıkta verim ve kalitenin arttırılması için gösterilen ortak çabaların bir araya getirileceğini bildirdi.

Batı ve doğudaki iki borsanın birlikte yapacakları çalışmaların aradaki diğer borsalara da olumlu yansıyacağını belirten STB Meclis Başkanı Avni Uçar da, işbirliği protokolünü bu açıdan çok önemli bulduklarını söyledi.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan; Sakarya TB ile olan ilişkilerin ve işbirliğinin geçmişi bulunduğunu hatırlatarak, imzalanan protokol ile daha kapsamlı projelere imza atacaklarını söyledi.

TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ise, her iki borsanın daha çok üretim merkezli çalışmalar yaptığına dikkat çekerek, işbirliği protokolü ile çok çalışma, çok üretme, çok satma ve çok kazanma ile ülkenin kalkınmasına katkıları arttıracaklarını ifade etti.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) ile işbirliği protokolü imzalayan Sakarya Ticaret Borsası (STB) heyeti daha sonra Trabzon’daki örnek bahçeleri gezdi.

 

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) nın Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında 2014 yılında Yomra’nın İkisu mahallesinde kurulan ve son budamalarla tek gövde sistemini bahçede incelemelerde bulunan STB heyeti adına açıklama yapan Meclis Başkanı Uçar,  TTB’nin başlattığı ezberi bozan çalışmanın artık herkesim tarafından örnek alındığına dikkat çekerek, “Ben 3 yıl önce bu bahçeyi gezmiştim. Bugün gördüğüm ve aradan 5 yıl geçmesine rağmen dekarda 200 kilo verime ulaşılan tablo sevindiricidir. Bizde Sakarya olarak bu konuda detaylı çalışmalar yapacağız. Fındık gibi tek kuruş ithal girdisi olmadan ülkemize 2 milyar doları aşkın döviz kazandıran bir üründe verim ve kaliteyi arttırırsak, herkes kazanacak, Türkiye kazanacak” dedi.

 

Heyet üyeleri daha sonra bu yıl ücretsiz olarak dağıtılan 7 bin Yomra Sivrisi fındık fidanlarının 5x5 olarak tek gövde şekliyle dikildiği bahçelerde de incelemeler de bulundu. Heyet üyelerine TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ile Fidan Dikme ve Budama organizasyonun sorumlusu Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin bilgiler verdi. Mustafa Şahin, tekniğine uygun dikilen ve büyüme sürecinde gereken ihtimamın gösterildiği tek gövde ile dikilmiş bahçelerde yerine göre dekarda 300 ile 500 kilo arasında verim alınabildiğine dikkat çekti.

 

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı bu tür istişare ziyaretlerinin gelişime ve değişime katkısının olduğunu belirterek “Trabzon Ticaret Borsası Yöneticilerine göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı meclis ve yönetim kuruluna teşekkür ediyoruz. Trabzon Ticaret Borsamızı en kısa zamanda borsamızda ağırlamaktan memnuniyet duyacağız ” İfadelerini kullandı.

Haber Tarihi : 16.12.2019 13:26:13

Facebook'ta Paylaş Tweetle

Trabzon Ticaret Borsası İle Kardeş Borsa Protokolü İmzalandı Trabzon Ticaret Borsası İle Kardeş Borsa Protokolü İmzalandı Trabzon Ticaret Borsası İle Kardeş Borsa Protokolü İmzalandı Trabzon Ticaret Borsası İle Kardeş Borsa Protokolü İmzalandı Trabzon Ticaret Borsası İle Kardeş Borsa Protokolü İmzalandı Trabzon Ticaret Borsası İle Kardeş Borsa Protokolü İmzalandı
STB Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesini Aldı
STB Başkanı Adem Sarı 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını Kutladı

STB Başkanı Adem Sarı 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını Kutladı

Adem Sarı Gazeteciler ve Basın Bayramı için yaptığı açıklamada; Kamu adına gerçekleri - 24.07.2020

Sakarya Ticaret Borsası ile Özel Sakarya Boğaziçi Koleji arasında özel indirimli hizmet protokolü imzalandı

Sakarya Ticaret Borsası ile Özel Sakarya Boğaziçi Koleji arasında özel indirimli hizmet protokolü imzalandı

Sakarya Ticaret Borsası’nda yapılan programa STB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, - 13.07.2020

STB Kaynarca'da Yaşanan Sel Felaketi Sonrası Bölgedeki Üyelerini Ziyaret Etti

STB Kaynarca'da Yaşanan Sel Felaketi Sonrası Bölgedeki Üyelerini Ziyaret Etti

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı ilçelerimizde yaşanan sel felaketi ve - 10.07.2020

Adapazarı Beyaz Kestane Kabağı ve Geyve Ayvası Coğrafi İşaret Tescili Aldı

Adapazarı Beyaz Kestane Kabağı ve Geyve Ayvası Coğrafi İşaret Tescili Aldı

Sakarya Ticaret Borsası’nın Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığı başvurusu sonuçlanarak - 09.07.2020