Ulusal Fındık Konseyi Sakarya'da Toplandı

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Sakarya’da toplandı.

Sektörle ilgili tüm kesimlerin temsil edildiği Ulusal Fındık Konseyi’nin (UFK) yönetim ve bilimsel araştırma kurulları Sakarya’da toplandı.

 Sakarya Ticaret Borsası ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya UFK Başkanı Hamza Bölük, UFK Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Sarı, Mustafa Poyraz, Ziver Kahraman, Sebahattin Arslantürk, Levent Şahin Başaran, Ali Haydar Güven katılım sağladı.

Konsey fındığın gerçek manada çatı örgütü olacaktır.”

UFK Başkanı Hamza Bölük, konseyin sektörü üretimden tüketime kadar bir bütünlük halinde içine alacak şekilde oluşturulduğunu, ancak beklenen çalışmaları tam olarak yerine getiremediğine dikkat çekerek şunları söyledi: “UFK üreticisinden ihracatçısına, tüccarından akademisyenine kadar her kesimden üyeden oluşmuştur. Bu yapı içinde konsey yapacağı çalışmalarla gerçek manada çatı örgütü işlevini yerine getirecektir. Bunun için neler yapmalıyız? Nasıl hareket etmeliyiz? Sektörün tüm kesimlerinden öneriler alarak yeni bir yol haritası oluşturacağız. Öncelikle de konseye kalıcı gelir kaynakları oluşturmak için başta Tarım ve Orman Bakanımız olmak üzere ilgili ve yetkili tüm kamu ve sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapacağız. Fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak, dış piyasalara daha çok satmak için kısa, orta ve uzun vadeli plan ve projeler hazırlayıp, bunları hep birlikte hayata geçireceğiz.”

Toplantıya katılan üyeler konseyin kurumsal kimliğinin geliştirilmesi, sektörün üretici ihracatçı ayrımına gitmeden bir bütün halinde hareket etmesi, bilimsel araştırmaların arttırılması, özellikle de iklimsel değişikliklerle ilgili Dünya’nın önemsediği kriterlere öncelik tanınması konularında görüş belirttiler. Katılımcılar fındık gibi Türkiye’nin en önemli tarımsal Dünya ürünü olan fındık ile ilgili kalıcı ve kazandırıcı sürdürülebilir politikalar için uzun vadeli yol haritasının da çıkarılmasını talep ettiler.

Toplantıda ikincisi önümüzdeki yılın Ağustos ayının ikinci haftasında kutlanılacak olan Dünya Fındık Haftası etkinlikleri de ele alındı.

“Sakarya ‘da yapılmasına talibiz.”

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, UFK’nın çatısı altında 2. Dünya Fındık Haftası etkinliklerinin Sakarya ‘da yapılmasına talip olduklarını belirterek, “Fındık bir dünya ürünü. Ülke ekonomisine yüksek oranda katma değer sağlayan önemli bir ürünümüz. Fındığın tanıtımına yönelik faaliyetlerle Türk fındığında markalaşma yoluna gidilmesi gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

Toplantıda Dünya Fındık Haftası’nın kutlama etkinlikleri için 5 kişilik bir komite oluşturularak, Komite fındıkla ilgili ulusal ve uluslararası kuruluşlardan alınacak kutlama önerileri ile kutlama etkinlikleri için taslak program hazırlayıp, UFK yönetim kuruluna sunmasına karar verildi.

Haber Tarihi : 19.12.2021 19:53:05

Facebook'ta Paylaş Tweetle

Ulusal Fındık Konseyi Sakarya'da Toplandı Ulusal Fındık Konseyi Sakarya'da Toplandı Ulusal Fındık Konseyi Sakarya'da Toplandı
Başkan Adem Sarı'dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı
Başkan Sarı'dan 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı
Ortak Akıl Oluşturarak Birlikte Hareket Edilmeli
Sakarya 3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı Kapılarını Açtı
STB Fındıkta Lisanslı Depoculuk Çalıştayına Katıldı