Ana Sayfa > KURUMSAL > Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

Adem Sari Baskanin Mesaji

Gelecek Için Ufkun Ötesini Görmek Gerekir

Sakarya’’nin sahip oldugu ekonomik büyüklük, Türkiye’nin kurulan ilk on borsasindan birinin bu kentte kurulmasina vesile olmustur. Borsamiz 18 Nisan 1925 tarihinde Cumhurbaskani Gazi Mustafa Kemal ve kabine üyesi 11 bakanin karari ile kurulmus ardindan, 1929 yilindaki dünya ekonomik buhraninin Türkiye’yi de etkilemesi üzerine devletin almis oldugu tedbirler dogrultusunda pek çok borsa gibi kapatilmistir. 

Serbest piyasalarin önemli kurumlarindan biri olan Ticaret Borsalari alici ile saticiyi bir araya getirmeyi, fiyatlarin serbest rekabet ortaminda olusmasini saglamaktadir. Bu amaçla 1957 yilinda Ticaret Bakanliginin onayi ile tekrar kurulan borsamiz günümüzde 1050 üyesine 20 personeliyle merkezimizin yanisira Hendek, Karasu, Kocaali ilçelerindeki tescil bürolari ve mobil tescil uygulamasiyla hizmet vermektedir. 

Borsamizin kurum kültürünün temelleri üye odakli bir sekilde hareket ederek, hizmet süreç ve proseslerinde maksimum verimliligi saglama yönelimlidir. Bu süreçte yönetim biliminin evrensel çagdas prensiplerini temel alarak kalite standartlarini hedefleyip, kurum içi isleyiste tüm süreçleri çagin gereklerine ve üye ihtiyaçlarina uygun hale getirmek istenmektedir. Hizmetlerin sunumunda yasalarin belirledigi çerçevenin yaninda adalet, seffaflik ve etkililik merkeze alinmaktadir. 
Borsamizda sadece kanunlarla verilen tescil muamelat gibi kamu hizmetleri degil, üye memnuniyetinin arttirilmasina yönelik stratejik destek hizmetlerde verilmektedir. Üyelerimizin kurumsal kapasitelerinin gelismesine katki saglayacak danismanlik, is gelistirme, egitim hizmetleri gibi stratejik faaliyetler oldukça önemsenmektedir.

Borsamizda kurumsallasma süreci 2008 yilinda uygulamaya basladigimiz ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi akredite borsa belgesini almamizla baslamistir. Akabinde alinan ISO 10002 ve ISO 27001 yönetim sistemleri hizmet süreçlerimizin iyilestirilmesinde ve müsteri memnuniyetinin saglanmasinda yol haritamizi belirleyen kilavuz niteligi tasimaktadir. Borsamiz TOBB çatisi altinda A kalite hizmet belgesine sahip sayili borsalar içerisinde yer almaktadir.

Sakarya Ticaret Borsasi geçmisten günümüze basarili projelere imza atmistir. Ilk projemiz ilimizde gida sektörünün ihtiyaci olan tam donanimli “Adapazari Ticaret Borsasi Özel Gida Kontrol Laboratuvari’ni kurmak olmustur. Laboratuvarimiz toksin, kimya, mikrobiyoloji, bölümlerinden olusmakta, 150 farkli parametrede analiz yapilmaktadir. Analiz sayisi müsteri taleplerine göre sürekli degismekte ve analiz sonuçlarimiz uluslararasi düzeyde kabul görmektedir. 

Ikinci önemli projemiz Alancuma mevkiinde padoklari, sosyal tesisi, karantina ahiri, müzayede salonundan olusan modern bir teknoloji ile donatilmis Canli Hayvan Borsasini ilimize kazandirmak olmustur. 

Üçüncü ve projemiz Sosyal Sorumluluk Politikamiz çerçevesinde Engelli ve Otistik çocuklarin egitimine yönelik Spor kompleksi, hayvanat bahçesi ve aile merkezinden olusan Sakarya Ticaret Borsasi özel egitim merkezini çocuklarimiza armagan etmek olmustur. Günümüzde kurumlari degerli kilan ve fark yaratan artik sadece ürettikleri mal ya da hizmetin kalitesi degil topluma kazandirdiklari degerlerdir. Bu yüzden gönüllülük anlayisi ile yürüttügümüz bu projeyi örnek olusturmasi için önemsemekteyiz.  

Bu sehrin emanetçileri olarak, gelecegimize yön vermek için kurumsal gelisim, tarimda sürdürülebilir kalkinma, sosyal etkinlik verimlilik odakli projelere imza atilmasi gerekmektedir. Borsamiz üzerindeki bu sorumlulugun gerekliliklerini yerine getirmek için özverili ve planli hareket ederek hizmet amaçli yatirimlarla ilin ve üyelerinin gelismesine katki saglamaktadir.
Borsamizin paydaslari için deger yaratma vizyonu ve üyeleri için etkili çözümler üretme misyonu dogrultusunda yol haritamizi belirlemis durumdayiz. Yol haritamizda Borsa hizmetlerine yönelik memnuniyetlerinde süreklilik saglanmasi, sektörel sorunlari çözmeye yönelik politikalarin gelistirilmesi, Ar-Ge ve Proje faaliyetleri, lisansli depoculugun ilimize kazandirilmasi, yerel ve bölgesel kalkinma odakli plan, proje ve isbirligi imkanlarinin gelistirilmesi gibi projeler önceliklerimiz arasinda bulunmaktadir. 

Mustafa Kemal Atatürk‘ün dedigi gibi “Yolunda yürüyen bir yolcunun yalniz ufku görmesi kâfi degildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi gerekir” bizlerde bu ögreti dogrultusunda Sakarya Ticaret Borsasini ilin vazgeçilmez aktörü olarak konumlandirmak için var gücümüzle çalisacagiz bunun azmi ve kararliligi içindeyiz. 

Adem Sari  
Sakarya Ticaret Borsasi 
Yönetim Kurulu Baskani