Ana Sayfa > HİZMETLERİMİZ > Canlı Hayvan Borsası

Canlı Hayvan Borsası

Canli Hayvan Borsasi Web Adresi:
http://www.sakaryahayvanborsasi.org.tr/

Ilimiz cografi yapi ve iklim yapisi olarak tarim ve hayvanciliga uygun bir sehirdir. Tarima elverisli topraklarin bulunmasi ve bu topraklardan hayvancilik hammaddelerinin karsilanmasi hayvanciligi ön plana çikarmaktadir. Bu duruma kurban döneminde geçis yollari üzerinde bulunmasi da eklenince hayvan potansiyeli yüksek bir il karsimiza çikmaktadir. Bu potansiyel ise ister istemez bir Pazar ihtiyaci dogurmaktadir. Sakarya Ticaret Borsasi bu ihtiyacin farkina varmis ve 2007 yilinda Sakarya Büyüksehir Belediyesi ve Sakarya Valiligi ile 3 lü protokol imzalayarak Sakarya Ticaret Borsasi hayvan park ve Pazar Yeri için ilk adimlar atilmistir.2009 yili ocak ayinda proje çalismalarina baslanarak %50 si tamamlanan hayvan park ve Pazar yerimiz basta Sakarya olmak üzere Kocaeli, Düzce, Bolu, Bilecik, Zonguldak, Bursa gibi çevre illerden gelen alici ve saticilara hizmet vermeye baslamistir.

Sakarya Ticaret Borsasi Canli Hayvan Borsasi Tarim bakanliginin çikarmis oldugu yönetmelikler ve yayinlamis oldugu genelgeler dogrultusunda yapilmistir. Pazarimizda 44 adet kapali büyükbas hayvan padogu ,21 adet küçükbas hayvan padogu bulunmaktadir. Bu yapisiyla pazarimiz 1200 büyükbas ve 600 küçükbas hayvani barindirma kapasitesiyle hizmet vermektedir.20 adet aracin ayni anda indirme veya bindirme yapmasina olanak saglayan genis rampasi sayesinde alici ve saticilar sikinti yasamamaktadirlar. Pazarimiz içerisinde yönetmelige uygun olarak yapilan bir adet karantina ahiri, gübre çukuru bulunmaktadir. Misafirlerimizin günlük olarak yeme içme ihtiyaçlarini karsilayabilecegi sosyal tesis bulunmaktadir.

Hayvan sayisi bakimindan yogun olan pazarimizda araçlarin düzenli bir sekilde park edebilecegi 350 araçlik otopark bulunmaktadir. Tesis içerisinde 1400 metrekarelik müzayede salonu kurulmustur. Pazarimiz güvenlik konusunda oldukça korunakli olup, pazarimizda 3 güvenlik görevlisi çalismakta ve 24 saat vardiyali olarak pazarda görev yapmaktadir. Ayrica müzayede binasi haricinde 19 adet dis güvenlik kamerasi ile pazarin içi ve disi 24 saat kayit altina alinmaktadir.

Çalisma Sekli

Hayvan pazari Salı günü kurulmaktadir. Pazarimizin kapilari sabah saat 05:00’da açilir. Pazara gelen tüm hayvanlar içeri alinmadan önce gerekli evraklarla getirilmesi ve Türkvet veteriner bilgi sistemi üzerinden nakilinin yapilip yapilmamasi yönünden incelenir. Tüm satis islemleri alici ve saticilara kolaylik saglamasi açisindan idare amirlik tarafindan ve görevli Tarim ilçe personeli tarafindan pazarin oldugu gün, Pazar içerisinde yapilmaktadir. Gerekli sartlari saglayan hayvanlari tasiyan araçlar dezenfeksiyon tünelinden geçirilerek içeri alinir. Içeri alinan araçlar indirme rampalarina sevk edilir ve araçlardan indirilirken görevli personel tarafindan evraklarinin dogrulugu kontrol edilir. Sorumlu veteriner hekim tarafindan dis baki muayeneleri yapilmaktadir. Hastaliktan süpheli hayvan tespiti halinde hayvan derhal karantina ahirina alinarak gerekli birimlere haber verilir. Bu kontrollerden sonra hayvanlar satisa sunulmak üzere büyükbas ve küçükbas padoklara konulur.

Gebe hayvanlarin kesilmemesi, hayvanlarin gebelik aylarinin tespit edilmesi açisindan talep edilmesi halinde disi hayvanlara ultrason ile gebelik muayenesi yapilmaktadir.

Pazarin dagilmasini takiben temizlik islemlerine baslanir. Kaba gübre toplanarak gübre çukuruna atilir. Kaba gübre temizligi bittikten sonra pazar zemini basinçli su ile yikanir. Temizlik islemleri bittikten sonra dezenfeksiyon yapilarak pazar mikroplardan arindirilarak hijyenik bir ortam olusturulur.