Ana Sayfa > KURUMSAL > Sakarya Ticaret Borsası Hakkında

Sakarya Ticaret Borsası Hakkında

1-Borsalar,Borsaya dahil maddelerin alım ve satımı,fiyatlarının tespit ve ilanı işleriyle uğraşan tüzel kişiliğe haiz Kamu Kurumlarıdır.

2-Sakarya Ticaret Borsası 1957 senesinde kurulmuştur

3-Borsa kotasyonuna tabi olan maddelerden en önemlileri;Canlı Hayvan,Fındık,Mısır,Süpürge Otu,Patates,Soğan ve Kabak Çekirdeğidir.

4-Borsamız kampusü 27.dönüm alana kurulmuştur.Burada idare binası 938 m2 , Sosyal Tesisler 336 m2 olup sosyal tesis binasında ayrıca Akredite Gıda laboratuarı bulunmaktadır. Süpürge Otu Alım-Satım Salonu 309 m2 olmak üzere 3 adet binası bulunmaktadır.

5-Halen Borsamızda 21 personel hizmet vermektedir.

6-Borsamız  Birimleri  Genel Sekreterlik, Mali ve İdari İşler,Tescil, Muamelat, Basın Yayın- Arge,Üye İlişkileri, Bilgi Teknolojileri birimleri bulunmaktadır.

7- Borsamızda iki  müzayede salonu ,bir  konferans salonu, bir meclis toplantı salonu,  bulunmaktadır.

8-Borsamızın ayriyeten ayrılmış olduğu Erenler Patates Halinde 230 m2 lik 2 katlı bir binası mevcuttur.

9-Borsamız Üreticiye,Tüketiciye,Tüccara ayrı ayrı hizmet vermekte ve günlük fiyatların teşekkül etmesini sağlamaktadır.

10-Sakarya Ticaret Borsamız işlem hacmi bakımından  ilk 10 borsa arasında yer almaktadır.

11- Sakarya ticaret borsası hayvan park ve Pazar yeri Tarım bakanlığının çıkarmış olduğu yönetmelikler ve yayınlamış olduğu genelgeler doğrultusunda yapılmıştır. Pazarımızda 36 adet kapalı büyükbaş hayvan padoğu 12 adet küçükbaş hayvan padoğu bulunmaktadır. Ayrıca büyükbaş hayvanları sıralı bağlamak için kapalı ve açık alanda bağlama demirleri bulunmaktadır. Bu yapısıyla pazarımız 1200 büyükbaş ve 600 küçükbaş hayvanı barındırma kapasitesiyle hizmet vermektedir.20 adet aracın aynı anda indirme veya bindirme yapmasına olanak sağlayan geniş rampası sayesinde alıcı ve satıcılar sıkıntı yaşamamaktadırlar. Pazarımız içerisinde yönetmeliğe uygun olarak yapılan bir adet karantina ahırı, gübre çukuru bulunmaktadır. Misafirlerimizin günlük olarak yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir kahvehane ve lokanta bulunmaktadır. Yine sosyal tesisimiz içinde gelen misafirlerimizin ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için geniş bir mescit mevcuttur. Hayvan satış devir işlemlerinin yapıldığı sorumlu veteriner hekim odası da sosyal tesisler içerisindedir.