Ana Sayfa > KURUMSAL > Sakarya Ticaret Borsası Hakkında

Sakarya Ticaret Borsası Hakkında

1-Borsalar,Borsaya dahil maddelerin alim ve satimi,fiyatlarinin tespit ve ilani isleriyle ugrasan tüzel kisilige haiz Kamu Kurumlaridir.

2-Sakarya Ticaret Borsasi 1957 senesinde kurulmustur

3-Borsa kotasyonuna tabi olan maddelerden en önemlileri;Canli Hayvan,Findik,Misir,Süpürge Otu,Patates,Sogan ve Kabak Çekirdegidir.

4-Borsamiz kampusü 27.dönüm alana kurulmustur.Burada idare binasi 938 m2 , Sosyal Tesisler 336 m2 olup sosyal tesis binasinda ayrica Akredite Gida laboratuari bulunmaktadir. Süpürge Otu Alim-Satim Salonu 309 m2 olmak üzere 3 adet binasi bulunmaktadir.

5-Halen Borsamizda 21 personel hizmet vermektedir.

6-Borsamiz  Birimleri  Genel Sekreterlik, Mali ve Idari Isler,Tescil, Muamelat, Basin Yayin- Arge,Üye Iliskileri, Bilgi Teknolojileri birimleri bulunmaktadir.

7- Borsamizda iki  müzayede salonu ,bir  konferans salonu, bir meclis toplanti salonu,  bulunmaktadir.

8-Borsamizin ayriyeten ayrilmis oldugu Erenler Patates Halinde 230 m2 lik 2 katli bir binasi mevcuttur.

9-Borsamiz Üreticiye,Tüketiciye,Tüccara ayri ayri hizmet vermekte ve günlük fiyatlarin tesekkül etmesini saglamaktadir.

10-Sakarya Ticaret Borsamiz islem hacmi bakimindan  ilk 10 borsa arasinda yer almaktadir.

11- Sakarya ticaret borsasi hayvan park ve Pazar yeri Tarim bakanliginin çikarmis oldugu yönetmelikler ve yayinlamis oldugu genelgeler dogrultusunda yapilmistir. Pazarimizda 36 adet kapali büyükbas hayvan padogu 12 adet küçükbas hayvan padogu bulunmaktadir. Ayrica büyükbas hayvanlari sirali baglamak için kapali ve açik alanda baglama demirleri bulunmaktadir. Bu yapisiyla pazarimiz 1200 büyükbas ve 600 küçükbas hayvani barindirma kapasitesiyle hizmet vermektedir.20 adet aracin ayni anda indirme veya bindirme yapmasina olanak saglayan genis rampasi sayesinde alici ve saticilar sikinti yasamamaktadirlar. Pazarimiz içerisinde yönetmelige uygun olarak yapilan bir adet karantina ahiri, gübre çukuru bulunmaktadir. Misafirlerimizin günlük olarak yeme içme ihtiyaçlarini karsilayabilecegi bir kahvehane ve lokanta bulunmaktadir. Yine sosyal tesisimiz içinde gelen misafirlerimizin ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için genis bir mescit mevcuttur. Hayvan satis devir islemlerinin yapildigi sorumlu veteriner hekim odasi da sosyal tesisler içerisindedir.